25 maja 2024

synoradzki

Gps i lokalizator gsm dla dziecka i osób starszych

Kiedy zyskujemy punkt?

www.artchannel.pl

Punkty w squashu zyskujemy wtedy, gdy nasz przeciwnik traci piłkę. Wśród zasad gry nie ma pojęcia straty, tak jak dawniej miało to miejsce w niektórych dyscyplinach sportowych. Każda wymiana kończy się punktem. Jedynym wyjątkiem są przerwane zagrania. Gdy sędzia uzna, że akcję należy powtórzyć, żaden z graczy nie otrzymuje punktu i wracamy do momentu poprzedniego serwu. W kontekście punktów nie można nie wspomnieć o przedniej ścianie.

To w nią musi uderzyć piłka zaraz po serwie. Odbicie od przedniej ściany jest też obowiązkowe po każdym kolejnym zagraniu. Choć warto tu dodać, że piłka może odbijać się również od pozostałych ścian – oczywiście granicach pola wyznaczonego przez linie autowe. Teoretycznie piłka może się odbić nawet kilkukrotnie od innych ścian, ważne jednak, by przed dotknięciem podłogi uderzyła również o ścianę przednią. Jeśli tego nie zrobi, gracz, który ostatni odbił piłkę traci punkt. Strata punktu ma miejsce również wtedy, gdy piłka dwukrotnie odbije się od podłoża.

Po naszym zagraniu, przeciwnik musi odbić piłkę przed drugim dotknięciem przez piłkę podłogi – podobnie jak ma to miejsce w przypadku tenisa ziemnego czy stołowego. Poza tym, piłka nie może przekroczyć linii autowych. Warto dodać, że linie w squashu nie należą do boiska. Jeśli będziemy mieć pecha i trafimy piłką prosto w linię autową – stracimy punkt. Przeciwnik powiększy pulę punktową również wtedy, gdy sędzia uzna, że miał miejsce tzw. STROKE.

Jest to przeszkodzenie przeciwnikowi w odbiciu piłki, gdy ten był już przygotowany do uderzenia .