26 maja 2024

synoradzki

Gps i lokalizator gsm dla dziecka i osób starszych

GPS a bezpieczeństwo seniorów

Już wiemy, że GPS to znacznie więcej niż szansa na znalezienie drogi w nieznanej okolicy, choć miliony ludzi na świecie wiedzą, że jeśli ruszać w daleką trasę, to właśnie z GPS-em na pokładzie. Rośnie segment urządzeń lokalizacyjnych, dzięki którym można ustalać na bieżąco, nawet w czasie rzeczywistym, położenie ludzi, zwierząt domowych oraz pojazdów.

W tym momencie chcielibyśmy skupić się na tym, jak można wykorzystać technologię GPS, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa osób w podeszłym wieku, bo możliwości w tym zakresie są spore. Rodziny opiekujące się seniorami muszą borykać się z wieloma konkretnymi problemami.

Przede wszystkim część osób starszych miewa zaburzenia pamięci i świadomości wynikające z postępującej demencji, a także niektórych schorzeń, takich jak chociażby choroba Alzheimera. Bywa, że ludzie ci pozostawieni bez nadzoru oddalają się w nieznanym kierunku, czym stawiają na nogi bliskich.

Poszukiwania nie zawsze okazują się skuteczne, więc finał takiej sytuacji może być tragiczny. Jak temu przeciwdziałać? Ciekawym i coraz łatwiej dostępnym rozwiązaniem są urządzenia lokalizacyjne, które senior może mieć zawsze ze sobą, nawet jak odbywa wypoczynek dla seniora.

Najczęściej mają one formy opasek zakładanych na rękę lub przegub nogi, ale w sprzedaży są także specjalne zegarki z modułami GPS i GSM, o których była już mowa w poprzednich wpisach. Stosując takie rozwiązania dajemy sobie lepsze rozeznanie w tym, gdzie nasi bliscy w danym momencie przebywają.

Jeśli oddalą się mając ze sobą działające urządzenie, ustalenie ich miejsca pobytu może zająć dosłownie chwilę.