26 kwietnia 2024

synoradzki

Gps i lokalizator gsm dla dziecka i osób starszych

Sztuczna inteligencja

www.szanujprzyrode.pl

Przykładem współdziałania informatyki, psychologii, neurologii oraz kognitywistyki są badania nad sztuczną inteligencją. Skupiają się one na konstruowaniu programów komputerowych realizujących wybrane funkcje umysłowe, tzw.

„problemy AI-trudne”. Wyróżniamy wśród nich: podejmowanie decyzji pomimo braku wszystkich danych, rozumowanie racjonalne, dowodzenie twierdzeń, analizę i syntezę języków naturalnych, gry logiczne, zagadnienie ekspercie i diagnostyczne.

Pojęcie „sztucznej inteligencji” wprowadzone zostało po raz pierwszy przez Johna McCarthy’ego w 1955 roku. W trakcie długoletniej pracy okazało się, że postęp w tej dziedzinie nauki jest powolny i trudny.

Obecne podejście do zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją skupia się na rozwijaniu form inteligencji rozproszonej (tworzenie, wzorowanych na ludziach, agentów inteligentnych). Praktyczne zastosowanie AI odnajdujemy m.

in. w ekonomii (systemy automatycznie oceniające naszą zdolność kredytową), w programach służących do rozpoznawania obrazów, mowy i pisma, czy też w grach komputerowych (inteligentny przeciwnik).