19 sierpnia 2022

synoradzki

Gps i lokalizator gsm dla dziecka i osób starszych

Komputerowa pogoda

Każdy z nas z zaciekawieniem śledzi codzienne prognozy pogody. Z wytęsknieniem i nadzieją obserwujemy prognozy długoterminowe na czas wakacji i okresu urlopowego.

Zaklinamy słoneczną pogodę na dzień ślubu, czy innej ważnej uroczystości. Nie na czarach oraz czytaniu z gwiazd prognozy się jednak opierają.

To prawa, że nie zawsze ich sprawdzalność jest na poziomie nas zadawalającym, jednak do ich tworzenia wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania informatyczne, w związku z czym przedstawiane nam dane są coraz bardziej dokładne. W meteorologii wykorzystywane są komputery o bardzo dużej mocy obliczeniowej, które wykonują długoterminowe symulacje pogody.

Wykorzystują do tego międzynarodową współpracę w wymianie danych pogodowych. Ponadto tworzą wykresy zwane meteogramami, na których internauci weryfikować mogą, godzina po godzinie, wszystkie zagadnienia związane z aurą na danym obszarze, m.

in. zachmurzenie, poziom oraz intensywność opadów, wysokość ciśnienia atmosferycznego, czy prędkość i wilgotność wiatru.

Wszystkie dane aktualizowane są oczywiście na bieżąco.