6 lipca 2022

synoradzki

Gps i lokalizator gsm dla dziecka i osób starszych

Zegarki z funkcją lokalizacji

interkonekty

Wspomnieliśmy już w kilku miejscach o zwykłych z pozoru zegarkach elektronicznych, które tak naprawdę kryją w sobie ogromne możliwości techniczne. Mowa o lokalizatorach GPS, sprytnie ukrytych w niby zwyczajnym smartwatchu. Oczywiście słowo „zwyczajny” nie jest tu do końca adekwatne, ponieważ rozwiązania te zaliczane są do innowacji ostatnich lat. Przywykliśmy już bowiem do tego, że nowoczesne modele zegarków można parować z telefonami komórkowymi, otrzymywać na nie powiadomienia o SMS-ach czy połączeniach telefonicznych.

Co ciekawe pionierami w segmencie inteligentnych czasomierzy byli producenci z Chin, którzy najpierw zaproponowali zegarki ze slotem na karty SIM, które można było wykorzystywać jak klasyczne telefony komórkowe. Niektóre z nich pozwalały nawet na łączenie się z internetem za pośrednictwem WiFi, przeglądanie stron WWW i wysyłanie maili. Takie rozwiązania wyglądały ciekawie, ale nie przyjęły się na rynku. Zainspirowały jednak czołowe koncerny do stworzenia smartwatchy wspomagających działanie smartfonów.

Zupełnie inną kategorię stanowią zegarki z wbudowaną funkcją lokalizatora GPS. Dzięki nadajnikowi są w stanie ustalać lokalizację względem mapy, a dane na ten temat są przesyłane na serwer za pośrednictwem internetu. Służy temu moduł GSM, który do poprawnej pracy wymaga zainstalowania w zegarku karty SIM – takiej samej, jaką umieszcza się w każdym telefonie komórkowym. Obecnie produkty te są kupowane głównie przez rodziców z myślą o dzieciach, a także przez opiekunów osób starszych lub z zaburzeniami pamięci.